Bailey Harkness – Deming Logging Show Scholarship Winner

We are proud to announce our latest Deming Logging Show Scholarship winner, Bailey Harkness!

Bailey will be graduating from Mount Baker High School this spring and plans to attend Gonzaga University this fall. She will be studying biology and later hopes to continue through medical school to become an orthopedic surgeon.

Your future is bright Bailey, make us proud!

Learn more about Deming Logging Show Scholarships here – https://demingloggingshow.com/scholarships/

2018 Deming Log Show Winners

The 2018 Deming Logging Show is in the books! Thank you to all of those that work so hard to put on this wonderful event for such an incredible cause. Below are the 2018 Award Winners.

Sportsmanship

Sam Gay

All Around Logger

Nick VanBrocklin

Gold Axe

Andy and Johnna Larsen

Silver Axe

Guy Smith

Roger VanWeerdhuizen

Randy Zwick

Sean Duling

President Watch

Philip Zwick

Trent Baisden

Most Active Non-Contestant

Marcy Poortinga

Best Load of Logs

  1. Frank Harkness Trucking & Logging #12

Driver: Dave Russell

Loader: Frank Harkness

Logger: Frank Harkness Trucking and Logging

  1. Frank Harkness Trucking & Logging #22

Driver: Randy Hamilton

Loader: Frank Harkness

Logger: Frank Harkness Trucking and Logging

  1. VanDyk & Sons #6

Driver: Adam Grimes

Loader: Frank Harkness

Logger: Frank Harkness Trucking and Logging

Best Load of Logs–Doubles

  1. Rob Graham Trucking #41

Driver: Aaron Stacy

Loader: John Kuchan

Logger: Lake Industries

Axe Throwing

  1. Kendal Cain 25
  2. Dan Jackson 22 – 4
  3. Nick Van Brocklin 22 – 0

Cable Splicing

  1. Ryan Lenssen/Erik Anderson 1:37.10
  2. Justin Offredi/Phil Zwick 2:35.38
  3. Nick DeKriek/Lars Robinson 2:46.56

Chain Saw Bucking (Modified)

  1. Kendal Cain 4.52
  2. Andrew Hodder 4.94
  3. Kris DeKriek 5.44

Chain Saw Bucking II (Stock)

  1. Will Mathews 6.5
  2. Andrew Hodder 6.97
  3. Bryce Blockley 7.22

 Chain Saw Bucking III (140CC)

  1. Harold Lewis 3.50
  2. Andrew Hodder 4.27
  3. Kendal Cain 4.37

Choker Setting

  1. Bryce Postlewait 22.97
  2. Chris Hamilton 23.09
  3. Jake White 23.12

Double Bucking

  1. Kris DeKreik/Nick Van Brocklin 17.36
  2. Les Kyle/Tony Kyle18.57
  3. Gage Robinson /Kendal Cain 20.06

Hand Bucking

  1. Tony Kyle 32.75
  2. Les Kyle 33.95
  3. Nick Van Brocklin 34.73

Hot Saws

  1. Nick Taklo/ Byson Simplot 1.41
  2. Shawn Meyer/John Babbitt 1.97
  3. Les Samples/Eli Bekkevar 2.25

Iron Man

  1. Tony Kyle 1:42.81
  2. Nick Van Brocklin 1:45.41
  3. Ed Williams 2:07.90
  4. Clint Stafford 2:13.34

 

Kids Log Rolling

  1. Gunner Rathjen
  2. Evan Smith
  3. Kevin Tucker

 

Kids Speed Climbing 30ft.

NONE

Kids Speed Climbing 50ft.

  1. Dillon Russell 17.00
  2. Jasmin Lloyd 37.43

Log Rolling

  1. Carsen Monaghan
  2. Skylar Isaacson

Loggers Relay

  1. Strider Const. 1:11.12
  2. NW Timber Cutters 1:20.74
  3. Team USA 1:22.40

Ma and Pa Bucking

  1. Ed Williams/Jerilyn Klix 18.31
  2. Andy Rolston/Melani Keel 20.56
  3. Justin Offredi/Meg Offredi 27.65

Novice Hand Bucking 

  1. Jake White 34.38
  2. Chris Hamilton 36.72
  3. Justin Offredi 40.76

Novice Log Rolling

  1. Christopher Rathjen
  2. Jordan Hughes
  3. Vance Lawrence

Novice Speed Climb

NONE

Obstacle Choker Setting

  1. Marcus Young 15.53
  2. Bryce Blockley 17.62
  3. Andrew Moore 20.20

Pole Falling

  1. Nick Van Brocklin 44.81
  2. Tony Kyle 51.44
  3. Les Kyle 56.37

Speed Climbing

  1. Carsen Monaghan 20.39
  2. Travis Bouwman 24.53
  3. Nolan Meece 33.07

Speed Climbing-Championship

  1. Nick Hall 26.41
  2. Sterling Hart 28.20

Standing Block Chop

  1. Nick Van Brocklin 18.06
  2. Clint Stafford 22.91
  3. Les Kyle 35.81

Trailer Backing

  1. Chris Husby 10.29
  2. Jeff Lasley 13.16
  3. Branden Harkness 14.82

Tree Topping

  1. Travis Bouwman 1:26.97
  2. Nolan Meece 1:57.60
  3. Tyler Bergstrom 2:29.12

Tug-O-War

  1. Kids
  2. Loggers

Wrapper Throwing

  1. Jake Horsmon 1:17.68
  2. Mark Silves 1:21.84
  3. Troy Crookshank 1:30.35

Show and Shine

Highway Division

  1. J&M Trucking
  2. Vander Yacht Propane
  3. Bert Matter

Low Boy Division

  1. ICI Construction
  2. ALS #5
  3. Payload #12

Dump Truck Division

  1. Bayshore
  2. R Transport
  3. Hayler Trucking

Log Truck Division 2004 and older

  1. “Chuck” #33
  2. Tellefsen #26
  3. Zee Bros #9

Log Truck Division 2005-2014

  1. R & B Rathjen #1
  2. Eastwood #3
  3. Harkness #12

Log Truck Division 2015-Newer

  1. Harkness #22
  2. Booker Schmidt
  3. Covey #4

Antique Division

  1. Tony Splain
  2. Milky Way
  3. Andy Larsen

Show Truck

  1. Lee Hetterly
  2. Terry Bosman
  3. Alfie Berg

Best in Show

  1. Dewey VerBeck

 

2017 Deming Logging Show Winners

Image-4(4)Thank you to everyone who helped to make the 2017 Deming Logging Show a success. We appreciate all your support. Below are the 2017 Award Winners.

Sportsmanship

Jodie Compton

All Around Logger

Nick VanBrocklin

Gold Axe

Brett and Arlene Engholm

Silver Axe

Glenn Johnson

Ed Sofie

Lyle & Eric Alexander

President Watch

Tammy Baisden

Guy Smith

Most Active Non-Contestant

Randy Zwick

Best Load of Logs

  1. Frank Harkness Trucking & Logging #22

Driver: Randy Hamilton

Loader: Butch Harkness

Logger: Frank Harkness Trucking and Logging

  1. Eastwood Trucking #3

Driver: Bryan Eastwood

Loader: Jeff Sande

Logger: ALRT

  1. VanDyk & Sons #12

Driver: Adam Grimes

Loader: Butch Harkness

Logger: Frank Harkness Trucking and Logging

Best Load of Logs–Doubles

  1. Rob Graham Trucking #41

Driver: Aaron Stacy

Loader: Mike Jacoby

Logger: ALRT

Axe Throwing

  1. Jalen Johansen 26
  2. Justin Offredi 24
  3. Andy Rolston 23

 

Cable Splicing

  1. Ryan Lenssen/Erik Anderson 1:42.47
  2. Justin Offredi/Phil Zwick 2:44.94
  3. Loren Tonsgard,/WR Tonsgard 3:10.45

Chain Saw Bucking (6cu. And Under–Modified)

  1. Andy Hodder 6.06
  2. Kris DeKriek 6.09
  3. Justin Offredi 6.43

Chain Saw Bucking II (6cu. And Under–Stock)

  1. Arthur Fetter 11.38
  2. Bryce Blockley 12.42
  3. Phil Zwick 12.78

 

Chain Saw Bucking III (140CC and Under)

  1. Andy Hodder 5.16
  2. Kendal Cain 5.62
  3. Andy Rolston 5.87

Choker Setting

  1. Jacob White 21.12
  2. Bryce Postlewait 22.43
  3. Chris Hamilton 23.34

Double Bucking

  1. Kris DeKreik/Nick Van Brocklin 17.19
  2. Mike Truong/Jalen Johansen 17.84
  3. Les Kyle/Tony Kyle 19.09

Hand Bucking

  1. Nick Van Brocklin 27.81
  2. Jalen Johansen 32.58
  3. Les Kyle 34.34

Hot Saws

  1. Taklo/McKenzie 1.38
  2. Fetter/Fetter 2.16
  3. John Babbitt/Shawn Meyer 2.39

Iron Man

  1. Nick Van Brocklin 1:15.75
  2. Tony Kyle 1:39.09
  3. Clint Stafford 1:45.31
  4. Ed Williams 1:49.56

Kids Log Rolling

  1. Vance Lawrence
  2. Gunnar Rathjen
  3. Jordan Hughes

 

Kids Speed Climbing 50ft.

  1. Dillon Russell 27.88
  2. Peyton Segerman 42.97
  3. Cory Nixon 47.50

Log Rolling

  1. Skylar Isaacson
  2. Carsen Monaghan
  3. Bryce Blockley

Loggers Relay

  1. Strider Const. 1:06.03
  2. NW Timber Cutters 1:21.51
  3. Team USA 1:22.35

Ma and Pa Bucking

  1. Ed Williams/Jerilyn Klix 15.35
  2. Les Kyle/Tawnya Henningson 19.19
  3. Jalen Johansen/Shelby 20.95

Novice Hand Bucking

  1. Will Mathews 30.84
  2. Chris Hamilton 31.03
  3. Jake Horsmon 32.64

Novice Log Rolling

  1. Christopher Rathjen
  2. Wyatt Hodder

Novice Speed Climb

  1. Travis Bouwman 16.35
  2. Jalen Johansen 16.81
  3. Preston Segerman 19.77

Obstacle Choker Setting

  1. Jeff Fetter 14.25
  2. Bryce Blockley 15.38
  3. Billy Clinkenbeard 16.06

Pole Falling

  1. Nick Van Brocklin 32.40
  2. Kris DeKreik 34.63
  3. Les Kyle 53.25

Speed Climbing

  1. Keith Zender 18.40
  2. Billy Clinkenbeard 21.01
  3. Carsen Monaghan 23.63

Speed Climbing-Championship

  1. Brian Bartow 22.66
  2. Nick Hall 23.92

Standing Block Chop

  1. Nick Van Brocklin 17.94
  2. Les Kyle 22.04
  3. Dan Jackson 31.75

Trailer Backing

  1. Matt Zender 12.42
  2. Brett Engholm 16.29
  3. Troy Crookshank 19.41

Tree Topping

  1. Travis Bouwman 1:11.29
  2. Tyler Bergstrom 1:22.69
  3. Keith Zender 1:24.06

Tug-O-War

  1. Kids
  2. Loggers

Wrapper Throwing

  1. Mark Silves 1:13.86
  2. Robert Boggs 1:17.18
  3. Chris Husby 1:21.46

Show and Shine

Highway Division

  1. Vander Yacht Propane
  2. ALS #3
  3. ALS #5

Low Boy Division

  1. Ver Beek
  2. KCPK #135
  3. Richner #52

Dump Truck Division

  1. Ver Beek
  2. Great Western Transport
  3. Whatcom Builders #20252

Log Truck Division 1999-Older

  1. Pacific 1937 Mack
  2. Brinkmon/Larsen 49 Autocar
  3. Zee Bros #9

Log Truck Division 2000-2009

  1. Covey Trucking #001
  2. Bob Hillier #26
  3. Van Dyk and Sons

Log Truck Division 2010-Newer

  1. Rob Graham #41
  2. Harkness #22
  3. Pacific Log #1

Antique Division

  1. Shantz
  2. Tony Spain
  3. Steve Cowden

Show Truck

  1. Ver Beek
  2. Terry Bosman
  3. Tanner Reidel

Best in Show

  1. Vander Yacht Propane