2016 Deming Logging Show Winners

The 2016 Deming Logging Show is in the books! Thank you to all of those that work so hard to put on this wonderful event for such an incredible cause. Below is the list of winners from this past weekend’s events:

Sportsmanship

Bryce Blockley

All Around LoggerShirt Design

Nick VanBrocklin

Gold Axe

Bill Zender

Silver Axe

Rob Graham

Moose & Maxine O’Brien

President Watch

Johnna Larsen

Sean Duling

Most Active Non-Contestant

Guy Smith

Best Load of Logs

  1. Frank Harkness Trucking

Driver: Randy Hamilton

Loader: Jesse Galbraith

  1. VanDyk and Sons Logging

Driver: Adam Grimes

Loader: Jesse Galbraith

  1. Eastwood Trucking

Driver: Kyler Wagner

Loader: Dan Klosner

Best Load of Logs–Doubles

  1. Rob Graham Trucking #32

Driver: Bud Ashe Jr.

Loader: Cody Wesson

Axe Throwing

  1. Dan Jackson 26
  2. Kendal Cain 25
  3. Nick VanBrocklin 24

Cable Splicing

  1. Ryan Lenssen/Erik Anderson 1:42.21
  2. Jeff Fetter/Arthur Fetter 2:40.91
  3. Justin Offredi/Phil Zwick 2:40.99

Chain Saw Bucking (6cu. And Under–Modified)

  1. Justin Offredi 5.33
  2. Kendal Cain 5.39
  3. Andy Hodder 5.53

Chain Saw Bucking II (6cu. And Under–Stock)

  1. Jeff Fetter 6.15
  2. Will Mathews 6.25
  3. Andy Hodder 6.59

Choker Setting

  1. Jacob White 21.16
  2. Billy Clinkenbeard 21.43
  3. Bryce Postlewait 21.84

Double Bucking

  1. Kris DeKreik/Nick Van Brocklin 17.63
  2. Les Kyle/Tony Kyle 17.85
  3. Mike Truong/Jalen Johansen 19.78

Hand Bucking

  1. Trebb Rainey 23.65
  2. Nick Van Brocklin 30.70
  3. Tony Kyle 31.43

Hot Saws

  1. Jeff Fetter/Arthur Fetter 1.71
  2. Ben Flouers/Bubba Simplot 1.84
  3. Eli Bekkavar/Clint Stafford 2.67

Iron Man

  1. Nick Van Brocklin 1:20.60
  2. Tony Kyle 1:35.75
  3. Ed Williams 1:42.93
  4. Kendal Cain 1:47.31

Kids Log Rolling

  1. Christopher Rathjen
  2. Gunnar Rathjen
  3. Ryker Marseing

Kids Speed Climbing 30ft.

  1. Vance Lawrence 25.34

Kids Speed Climbing 50ft.

  1. Payton Segerman 38.63

Log Rolling

1. Bryce Blockley
2. Carsen Monaghan
3. Skylar Isaacson

Loggers Relay

1. Buckley Log Show 56.60
2. Strider 56.71
3. Rob Graham Trucking 1:00.44

Ma and Pa Bucking

1. Ed Williams/Jerilyn Klix 7.27
2. Tony Kyle/Tawnya Henningson 9.10
3. Jason Henningson/ Marissa Hamilton 9.83

Novice Hand Bucking

1. Billy Clinkenbeard 31.91
2. Will Mathews 35.04
3. Justin Offredi 38.95

Novice Log Rolling

1. Wyatt Hodder
2. Corey Nixon

Novice Speed Climb

1. Billy Clinkenbeard 15.07
2. Travis Bouwman 18.68
3. Jalen Johansen 20.10

Obstacle Choker Setting

1. Marcus Young 12.31
2. Dawson Patrick 12.75
3. Billy Clinkenbeard 12.81

Pole Falling

1. Nick Van Brocklin 52.62
2. Les Kyle 1:12.03
3. Tony Kyle 1:18.22

Speed Climbing

1. Keith Zender 18.36
2. Carsen Monaghan 35.47
3. Jordan Zender 38.05

Speed Climbing-Championship

1. Sterling Hart 25.25
2. Brian Bartow 25.45

Standing Block Chop

1. Nick Van Brocklin 21.46
2. Trebb Rainey 23.58
3. Dan Jackson 27.62

Trailer Backing

1. Robert Boggs 8.33
2. Chris Husby 10.13
3. Troy Crookshank 15.20

Tree Topping

1. Keith Zender 1:20.07
2. Max Zender 1:56.91
3. Billy Clinkenbeard 2:22.97

Tug-O-War

1. Kids
2. Loggers

Wrapper Throwing

1. Mark Silves 1:13.35
2. Les Kyle 1:15.88
3. Jake Horsmon 1:18.23

Show and Shine

Highway Division
1. Vander Yacht Propane
2. Outlaw Custom Garage
3. Bert Matter Inc. #64
Low Boy Division
1. ALS Truck #5
2. Exxel Pacific
3. Interwest
Dump Truck Division
1. Exxel Pacific
2. Strider #8
3. Ferndale Ready Mix
Log Truck Division 1999-Older
1. Dan Boehme & Sons
2. Kjell Espeland
3. Chucks Trucking #33
Log Truck Division 2000-2009
1. Covey Trucking #001
2. Harkness#15
3. Rob Graham #24
Log Truck Division 2010-Newer
1. Rob Graham #41
2. Twin Sister Trucking #5
3. Eastwood #4
Antique Division
1. Terry Bosman
2. Zee Bros. #9
3. Milky Way
Show Truck
1. LeBeau Bros. Logging #111
2. Hot Oil Transport
3. Horsmon Haulin #86