Deming Logging Show Winners for 2022

Deming Logging Show Winners

2022 Show

Sportsmanship

Dean Zender

All Around Logger

Nick VanBrocklin

Gold Axe

Kevin and Marcy Poortinga

Silver Axe

Lindy Jewell 

Brent Moa

Donnie Chapman

Guy Linderman

President Watch

Mark Macdonald

Trent Baisden

Philip Zwick

Most Active Non-Contestant

Guy Smith

Best Load of Logs

1. Harkness Logging Truck #22

Driver: Randy Hamilton

Loader: Butch Harkness

Logger: Harkness Logging

2. Tellesens

Driver: Jeff Tellefsen

Loader: Kraig Harvey

Logger: Kraig Harvey

3. VanDyk and Sons #12

Driver: Gary Grimes 

Loader: James VanDyk

Logger: VanDyk and Sons 

Best Load of Logs–Doubles

Rob Graham #51

Driver: Aaron Stacey

Loader: Jeff Sande

Logger: ALRT

Axe Throwing

  1. Trevor Baker 28
  2. Kendal Cain 23 
  3. Nick VanBrocklin 21

Cable Splicing

  1. Ryan Lenssen/Erik Anderson 1:54.00
  2. Justin Offredi/Philip Zwick 2:27.42
  3. Nick DeKriek/Lars Robinson 2:56.97

Chain Saw Bucking I (Up to 6 CI)

  1. Kendal Cain 14.52
  2. Justin Offredi 17.03
  3. Philip Zwick 17.06

Chain Saw Bucking II (Stock)

  1. Will Mathews 41.74
  2. Justin Offredi 42.81
  3. Andi Hodder 42.97

Chain Saw Bucking III (140CC)

  1. Mike Truong 10.59
  2. Kendal Cain 12.0
  3. Bryce Blockley 12.84

Choker Setting

  1. Jacob White 23.15
  2. Bryce Postlewait 23.60
  3. Jake Sande 23.71

Double Bucking

  1. Kendal Cain/Gage Robinson 23.56
  2. Les Kyle/Tony Kyle 27.26
  3. Frank Cain Jr./ John Green 30.27

Hand Bucking

  1. Nick VanBrocklin 34.25
  2. Tony Kyle 28.48
  3. Jacob White 38.66

Hot Saws

  1. Andy Hodder / Mike Truong 2.13
  2. Eli Bekkevar / Trevor Baker 2.31
  3. Kris DeKriek / Max Zender 3.00

Iron Man

  1. Nick VanBrocklin 1:37.82
  2. Tyler Bergstrom 2:02.53
  3. Tony Kyle 2:02.75
  4. Trevor Baker 2:11.39

Kids Log Rolling

  1. Jace Johnson
  2. Isaac DeKriek
  3. Slade Stuit

Kids Speed Climbing 30ft.

  1. Isaac DeKriek 22.47
  2. Gavin Compton 27.32

Kids Speed Climbing 50ft.

NONE

Log Rolling 

  1. Skylar Isaacson
  2. Bryce Postlewait
  3. James Thuline

Loggers Relay

  1. Strider Const. 1:26.19
  2. Neilson Bros / Team Clint 1:29.09
  3. 3 Rivers Cutting 1:35.10

Ma and Pa Bucking

  1. Justin Offredi/Meg Offredi 26.80
  2. Leroy Harkness / Brook Harkness 29.83
  3. Gage Robinson / Bailey Harkness 39.37

Novice Hand Bucking

  1. Gage Robinson 44.06
  2. Marcus Stein 47.37
  3. Tyler Bergstrom 52.79

Novice Log Rolling

  1. Brecklin Fowler
  2. Kroy Stuit
  3. Tayla Patterson

Novice Speed Climb

NONE

Obstacle Choker Setting

  1. Marcus Young 17.31
  2. Jake Sande 34.44
  3. Skyler Isaacson 37.16

Pole Falling

  1. Kris DeKriek 43.55
  2. Tony Kyle 45.14
  3. Nick VanBrocklin 51.65

Speed Climbing

  1. Travis Bouwman 22.75
  2. Tyler Bergstrom 31.44
  3. Levi Merritt 45.28

Speed Climbing-Championship

  1. Sean Yokoyama 26.03
  2. Carsen Monaghan 26.74

Standing Block Chop

  1. Nick VanBrocklin 26.62
  2. Tony Kyle 39.81
  3. Eli Bekkevar 53.94

Trailer Backing

  1. Les Kyle 9.16
  2. Devin Madonia 9.37
  3. Alfie Berg 18.28

Tree Topping

  1. Travis Bouwman 1:20.00
  2. Tyler Bergstrom 2:10.30

Tug-O-War

  1. Kids

Wrapper Throwing

  1. Mark Silves 1:26.50
  2. Matt Zender 1:30.72
  3. Jake White 1:38.30

Show and Shine

Highway Division 

  1. SSH #2
  2. Wildwest Express
  3. CRHC

Low Boy Division

  1. ALS #5
  2. Payload Heavy Hauling #15
  3. Don Boehme and Sons Logging #B7

Dump Truck – Truck and Trailer Division 

  1. SSH #409
  2. Supreme Excavation #69
  3. Austin’s Lend-a-hand #A-Z

Dump Truck – Solo Division

  1. Peterson Trucking #130
  2. Carson Trucking #C-2
  3. Lakeside #20438

  Log Truck Division 2018-New

  1. Mountain View Trucking #12
  2. Rob Graham #56
  3. Rob Graham #51

Log Truck Division 2017 and older

  1. Frank Harkness #22
  2. Tellefsen
  3. VanDyk and Sons #12

Antique Division

  1. John Stevenson
  2. Milky Way
  3. Zee Bros #9

Show Truck

  1. J & M Trucking
  2. Mike Douma
  3. Terry Bosman

Best in Show

  1. Le Beau Bros. Logging