2021 Deming Log Show Winners

Deming Logging Show Winners

2021 Show

Sportsmanship

Chris Hamilton

All Around Logger

Nick VanBrocklin

Gold Axe

Randy Zwick

Philip Zwick

Silver Axe

Mike Bowen

Darren Schmidt

Troy Filbert

Bre Pederson

President Watch

Trevor Baisden

Tammy Baisden

Most Active Non-Contestant

Bob Larsen

Best Load of Logs

1. Eastwood Trucking #9

Driver: Brandon Benson

Loader: Dan Main

Logger: Nielsen Bros.

2. Scoleri #8

Driver: Cody Manke

Loader: Marcus Stein

Logger: 3 Rivers

3. Tellefsens

Driver: Jeff Tellefsen

Loader: Matt Magee

Logger: Matt Magee  

Best Load of Logs–Doubles

Covey Company #5

Driver: Todd Covey

Loader: Jeff Sande

Logger: ALRT/Blodel Timer Lands

Axe Throwing

  1. Justin Offredi 25
  2. Nick VanBrocklin 24-5 
  3. Kendal Cain 24-3

Cable Splicing

  1. Ryan Lenssen/Erik Anderson 1:46.93
  2. Justin Offredi/Phil Zwick 2:28.88
  3. Nick DeKriek/Lars Robinson 3:11.40

Chain Saw Bucking (Modified)

  1. Justin Offredi 8.84
  2. Kris DeKriek 9.49
  3. Kendal Cain 9.66

Chain Saw Bucking II (Stock)

  1. Kendal Cain 5.16
  2. Andy Hodder 5.31
  3. Will Mathews 5.72

Chain Saw Bucking III (140CC)

  1. Andy Hodder 8.28
  2. Kendal Cain 9.75
  3. Will Mathews 11.56

Choker Setting

  1. Chris Hamilton 21.00
  2. Jacob White 21.59
  3. Bryce Postlewait 21.97

Double Bucking

  1. Kendal Cain/Gage Robinson 19.29
  2. Les Kyle/Tony Kyle 22.10
  3. Jim Kyle/Jason Henningson 31.40

Hand Bucking

  1. Nick VanBrocklin 33.81
  2. Tony Kyle 34.16
  3. Les Kyle 45.47

Hot Saws

  1. Nick Taklo/ Bubba Simplot 1.22
  2. Kraig Harvey/Troy Filbert 2.42
  3. Nick Taklo/Scott MacKenzie 2.55

Iron Man

  1. Nick VanBrocklin 1:30.28
  2. Tony Kyle 2:11.46
  3. Jason Henningson 2:12.44
  4. Tyler Bergstrom 2:17.50

Kids Log Rolling

  1. Grady Smith 
  2. Weston Rathjen
  3. Breckin Fowler

Kids Speed Climbing 30ft.

  1. NONE

Kids Speed Climbing 50ft.

  1. NONE

Log Rolling 

  1. Skylar Isaacson
  2. Carsen Monaghan
  3. Christopher Rathjen

Loggers Relay

  1. Strider Const. 1:14.00
  2. Team RVW 1:21.41
  3. 3 Rivers Cutting 1:21.45

Ma and Pa Bucking

  1. Ed Williams/Jerilyn Klix 15.56
  2. Justin Offredi/Meg Offredi 21.31
  3. Rick Williamson/Liz Williamson 22.41

Novice Hand Bucking

  1. Chris Hamilton 38.45
  2. Gage Robinson 42.67
  3. Tyler Bergstrom 47.59

Novice Log Rolling

  1. None

Novice Speed Climb

  1. Clint Macy 27.61
  2. Damian Howder 32.13

Obstacle Choker Setting

  1. Marcus Young 17.75
  2. Carsen Monaghan 23.06
  3. Bryce Postlewait 25.33

Pole Falling

  1. Les Kyle 1:01.25
  2. Nick VanBrocklin 1:02.55
  3. Kris DeKriek 1:05.22

Speed Climbing

  1. Travis Bouwman 22.41
  2. Tyler Bergstrom 27.37
  3. Levi Merritt 59.18

Speed Climbing-Championship

  1. Carsen Monaghan 32.94
  2. Eric Holburg 34.56

Standing Block Chop

  1. Nick VanBrocklin 32.54
  2. Jason Henningson 35.03
  3. Ed Williams 48.44

Trailer Backing

  1. Adam Grimes 8.89
  2. Alfie Berg 9.08
  3. Devin Madonia 9.93

Tree Topping

  1. Travis Bouwman 1:28.60
  2. Tyler Bergstrom 2:08.66
  3. Nolan Meece 2:59.40

Tug-O-War

  1. None

Wrapper Throwing

  1. Chris Husby 1:26.97
  2. Mark Silves 1:30.97
  3. Jason Henningson 1:41.31

Show and Shine

Highway Division 

  1. VanderYacht Propane

Low Boy Division

  1. O’Brein Trucking #1

Dump Truck – Truck and Trailer Division 

  1. Peterson Trucking #130

Dump Truck – Solo Division

  1. SCE Inc. #6

  Log Truck Division 2018-New

  1. Todd Covey #5

Log Truck Division 2017 and older

  1. Rob Graham #57

Antique Division

  1. John Stevenson

Show Truck

  1. Lee Hetterly

Best in Show

  1. J & M Trucking #6